Dětský svět Knihy Knihy pro děti Recenze

Recenze: Kathy Kacer – Gábi, schovej se!

Knížek s židovskou tématikou a jejich osudy během druhé světové války najdeme na trhu mnoho. Mezi těmi dětskými už jich ale tolik není. Gábi, schovej se! je knížka určená dětem od 9 let a představuje jim život židovské holčičky krásnou formou – vyprávěním babičky dvěma vnoučatům. 

O čem je kniha Gábi, schovej se!

Tuto krásnou a dojemnou knížku pro malé čtenáře napsala kanadská spisovatelka Kathy Kacer. Je doplněna černobílými ilustracemi Ester Kuchynkové, které jí dodávají dětský punc. Jsou však umístěny vždy jen na začátku každé kapitoly. Knížku Gábi, schovej se! vydalo nakladatelství Portál, které je pro mě zárukou kvalitních knih pro děti i dospělé. Měla jsem proto velká očekávání, která se rozhodně splnila. 

Na začátku knížky poznáváme dvě děti, které tráví odpoledne u své babičky Gabriely. Milují, když upeče sušenky a pak jim čte nebo vypráví pohádky. Tentokrát si hrají na schovávanou a všimnou si staré komody. A babička jim začne vyprávět příběh, jak se v ní jako malá holčička musela schovávat před nacisty. 

Gabrielin příběh nás zavádí do roku 1940, kdy bylo vše ještě zdánlivě v pořádku. Gábi žila s maminkou a tatínkem, kteří měli prosperující hospodářství a nic jim nechybělo. Pak se však začala objevovat první protižidovská nařízení, zvěsti o Křišťálové noci i napadání Židů ve vsi a škole, kde Gábi žila a kam chodila. Holčička ničemu nerozuměla, a tak jí tatínek vše trpělivě vysvětloval. Přesto do poslední chvíle nikdo z nich nevěřil, že by se mohlo skutečně něco stát i v jejich obci.

 

Můj názor:

Knížka je určena dětem od 9 let. Je poměrně útlá – text má kolem 120 stránek, ale písmenka už nejsou tak velká, jako u čtení pro první či druhou třídu. Dá se říct, že se jedná o docela hutné vypravování, ovšem velice čtivé. Já knížku přečetla cca za dvě a půl hodiny. Dětem to samozřejmě bude trvat déle, ale rozhodně se jim knížka bude dobře číst. Nejsou tam žádná složitá slova, vše je vyprávěno očima malé holčičky, což příběh zjednodušuje a dělá ho stravitelný pro děti. 

Tato knížka by se podle mě mohla docela dobře stát povinnou četbou ve škole. Ukazuje totiž postup nacistů a jejich přístup k židům, vysvětluje princip árijské řasy i mnoho událostí, které se tehdy staly. Přitom se děti nedozví hrůzy v jejich syrovosti, takže budou mít povědomí, ale knížka je nebude děsit. 

Gábi, schovej se! Je krásná knížka, která děti upoutá vlídným vypravováním babičky i odvážnou hrdinkou, která se pere se složitostí válečného období. Snaží se pochopit, proč přichází o kamarády i proč se od jejich rodiny odvrací mnozí dospělí. Díky tomu se děti s knížkou krásně zabaví, a přitom se dozví plno důležitých věcí, o nichž by rozhodně měly vědět. 

Proč koupit dětem knížku Gábi, schovej se!

  • Krásné poutavé vypravování o židovské holčičce za druhé světové války
  • Příběh je podán očima malé holčičky
  • Děti se dozví plno informací o židech, nacistech a druhé světové válce
  • O přátelství, rodinném sepětí a lásce dětí a rodičů

Kde knížku Gábi, schovej se! koupíte

My jsme knížku Gábi, schovej se! dostali jako recenzní výtisk od nakladatelství Portál, které ji vydalo a na jehož e-shopu ji můžete koupit. Dostanete ji ale i na pultech dobrých knihkupců a na knižních e-shopech. 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *