Dětský svět Péče o dítě

Dentální hygiena u dětí – Kdy začít?

Víte, od kdy by měly děti navštěvovat dentální hygienistku? A od kdy zubaře? Jaká je frekvence takových návštěv a co je dobré vzít s sebou?

Kdy vzít miminko k zubaři?

K zubaři se doporučuje vzít miminko již s prvním zoubkem, obecně pak v rozmezí 6.-12. měsíců. Jedná se o 1. návštěvu, kde si miminko začne zvykat na prostředí zubní ordinace a poprvé otevře pusinku na pro něj cizího člověka. Nebude se jednat o preventivní prohlídku jako jsou zvyklí dospělí.

Kdy jít poprvé na dentální hygienu?

Dentální hygiena u dětí probíhá také trochu odlišně oproti „dospělácké variantě“.

Na klasickou dentální hygienu pro děti doporučujeme v naší ordinaci začít chodit s povinnou školní docházkou (tedy mezi 6.-7. rokem života). Děti už udrží pozornost na delší časový úsek a my se můžeme věnovat i instruktáži čištění zubů a mezizubních prostor. Když s sebou vezmete také dentální pomůcky, které vaše dítě používá, bude moci takový nácvik čištění probíhat přímo v dutině ústní, což je vždy lepší než na modelu zubů, případně u nás v ordinaci na velkém plyšovém krokodýlovi nebo pejskovi. Pokud vaše dítě ještě nenavštívilo dentální hygienistku, můžete se rovnou objednat zde:

Do ordinace s miminkem i s předškolákem

Ale naší ordinaci navštěvují již malá miminka a malé děti od 6 měsíců. U miminek se jedná spíše o konzultaci s maminkami, kde řešíme: jak čistit již první zoubek, zda se čistí i před prořezáním 1. zubu, jak často čistit a případně již vzniklé problémy s prvními zuby.

U předškolních děti řešíme prevenci vícečetných kazů, hodně často mají malé děti na zoubkách černé flíčky (pigmentace), které se dají odstranit pouze na dentální hygieně a učíme rodiče, jak používat mezizubní pomůcky.

Jak taková dentální hygiena probíhá, se můžete dozvědět zde.

Článek a fotografie pro vás připravila:

Petra Hetfleišová, DiS., DH Petra

Ordinace dentální hygiena pro celou rodinu, Praha 5

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *