Aktuálně Recepty

Jak začít spalovat tuky bez jo-jo efektu i bez pocitu hladu?

Většina lidí vyzkoušela mnohé diety, při kterých díky hladovění shodila sice pár kilo a následně zase všechno, ne-li více, nabrala zpět – zafungoval tzv. jojo efekt. . Jak by se vám tedy líbilo s plným žaludkem konečně začít pálit doopravdy tuk a po správném ukončení diety zůstat na ideální váze? Tak v tom případě vás určitě nadchne ketonová dieta. Pojďte se podívat, v čem je jiná než ostatní způsoby úpravy jídelníčku.

Jak funguje ketóza?

Ketóza je stav, kdy vaše tělo nečerpá energii primárně z cukru, jakožto nejrychlejšího paliva, ale z tuku a tím ho dokáže efektivně spalovat. Říkáte si, jak takového stavu docílit? Odpovědí je ketonová dieta, během které zkrátka přestanete s jídlem dodávat do vašeho těla takové množství cukru. Organismus následně začne spalovat právě tuky, kterých se chceme zbavit. Mezi největší výhody této diety patří:

  • Rychlý úbytek kilogramů
  • Funguje i bez pocitu hladu
  • S trvalým výsledkem a bez jo-jo efektu

V případě ketózy nehrozí, že budete mít hlad – ten je způsoben nedostatkem bílkovin, kterých se nám obvykle nedostává příliš mnoho a namísto kterých přijímáme převážně sacharidy. Cestou ke ketóze je naopak proteinová dieta, ve které se v jídle neomazujeme, jen primárně přijímáme spolu se zeleninou potravin založené na bílkovinách, nikoliv na cukrech. Díky vysokému příjmu proteinů a dostatečné sytosti navíc neztrácíme svalovou hmotu, ale opravdu jen nežádoucí tukové zásoby.

Co konzumovat při ketonové dietě?

Při vynechání sacharidů neřeknete sbohem jen cukrovinkám a slazeným nápojům, byť i taková změna ve stravování má velký přínos. Ketonová dieta vyžaduje vynechání nebo alespoň značné omezení všech typů cukrů, tedy i těch obsažených například v pečivu, v bramborech, rýži, těstovinách a v dalších výrobcích z mouky. Rozloučit se také budete muset s některými druhy ovoce a s takzvanou „sladkou zeleninou“, jako je kukuřice, hrách nebo mrkev. Ostatní, například listová, zelenina cukry ve velkém neobsahuje. V rámci diety ji můžete konzumovat bez omezení, stejně jako libové maso, ryby, mořské plody, vejce a mléčné výrobky.

Jak sestavit jídelníček?

Ketóza je proces v těle, který vzniká snížením cukrů a přidáním většího množství bílkovin. Je tedy možné ji dosáhnout pomocí různých jídelníčků a existují různé proteinové diety. U jídelníčků sestavenými odborníky máte nejen jistotu, že budou fungovat, ale také víte, že obsahují dostatek a správný poměr všech vitamínů a minerálů. Dobré je také sledovat diskuze, kde si lidé držící stejnou dietu jako vy vyměňují zkušenosti a recepty. V současné době navíc na trhu existují speciálně upravené potravin bez cukru a s vysokým obsahem bílkovin určené speciálně pro ketózu. Můžete si tak vychutnat bez výčitek svědomí například proteinovou čokoládu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *